Dla kogo psychoterapia?

W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby osób korzystających z psychoterapii. Sugeruje to, że coraz większa część społeczeństwa zmaga się z kryzysami psychicznymi i problemami emocjonalnymi. Warto zauważyć, że chodzenie do psychoterapeuty przestało być tematem tabu, a Polacy coraz chętniej sięgają po tę formę wsparcia.

Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia zdiagnozowanych zaburzeń i trudności psychicznych. Oferuje wsparcie w kryzysach życiowych i trudnych doświadczeniach oraz pomaga w rozwoju osobistym i poszerzaniu świadomości na temat schematów wpływających na nasze życiowe wybory. Jeśli zmagasz się z depresją, stanami lękowymi, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami psychosomatycznymi lub zaburzeniami osobowości, psychoterapia jest zdecydowanie odpowiednią formą pomocy dla Ciebie! Dzięki procesowi leczenia nie tylko nauczysz się lepiej radzić sobie ze swoimi objawami, lecz także, wraz z terapeutą, będziesz odkrywać przyczyny ich powstawania.

Często leczenie farmakologiczne wspiera proces terapii, ale zazwyczaj sama farmakoterapia nie jest skuteczna w leczeniu, gdyż umożliwia ona jedynie złagodzenie lub pozbycie się objawów, a nie rozpoznanie przyczyn ich powstawania. W toku psychoterapii pacjent zyskuje świadomość, skąd biorą się konkretne objawy, oraz poszukuje sposobów na poprawienie jakości swojego życia. Wspólnie z terapeutą pracuje nad strategiami radzenia sobie z bieżącymi zdarzeniami oraz wspomnieniami przeszłych wydarzeń, które nie powodują głębokiego cierpienia.

Co ważne, nie musisz mieć zdiagnozowanego zaburzenia czy choroby, by rozpocząć terapię!

Jeśli doświadczasz trudności w relacjach, brakuje Ci w nich poczucia szczęścia czy zadowolenia, nie potrafisz zrozumieć motywów Twoich decyzji życiowych i ważnych wyborów; masz wrażenie, że Twoje błędy się powtarzają, to psychoterapia również jest dla Ciebie!

Czasem potrzebujemy wsparcia w poradzeniu sobie z naturalnymi kryzysami, które pojawiają się w związku z podjęciem nowej roli w życiu czy utratą bliskiej osoby. Psychoterapia może być również świetną motywacją do rozwoju. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyznaczaniu celów i przyjrzeniu się możliwościom ich realizacji, zapraszamy do naszych gabinetów!

Jak wygląda sesja psychoterapeutyczna?

Indywidualna sesja psychoterapii zajmuje zazwyczaj 50 min i odbywa się raz w tygodniu. W trakcie rozmowy z psychoterapeutą w atmosferze życzliwości, szacunku i zaufania osoba pracuje nad uzyskaniem wglądu (rozumienia) dotyczącego trudności i znalezienia sposobów na poprawę swojego funkcjonowania. Sesje terapeutyczne objęte są poufnością. Zazwyczaj opierają się na rozmowie, ale w zależności od nurtu, w którym pracuje terapeuta, mogą zostać wprowadzone dodatkowe elementy, np. praca z ciałem. Spotkanie może odbyć się w gabinecie lub mieć formę online. 

Sesje rodzinne lub sesje par mogą trwać dłużej i odbywać się raz na dwa lub trzy tygodnie. 

Cały proces terapeutyczny trwa od kilku miesięcy (psychoterapia krótkoterminowa) do kilku lat. 

Jak wybrać psychoterapeutę? 

Aby psychoterapia była skuteczna i prowadzona zgodnie z obowiązującymi zasadami, należy wybrać psychoterapeutę, który ukończył studia magisterskie, a następnie 4-letnie szkolenie podyplomowe w nurcie psychoterapii o udowodnionej naukowo skuteczności w wymiarze co najmniej 1200 godzin i zakończyło się egzaminem przed komisją zewnętrzną. Innymi wymaganiami stawianymi przed terapeutą podczas szkolenia jest psychoterapia własna, szkolenia specjalistyczne czy staż kliniczny. Są to wymogi konieczne do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty.

Każdy terapeuta powinien superwizować swoją pracę, gdyż praca w relacji terapeutycznej jest niezwykle skomplikowana, delikatna i dynamiczna. Superwizja jest procesem pogłębiania rozumienia procesu terapeutycznego z odpowiednio wykształconym terapeutą, który może pełnić rolę mentora dla psychoterapeuty prowadzącego, pozwala mu, z zachowaniem profesjonalnego dystansu, badać i eliminować czynniki, które mogą hamować proces psychoterapii. Odbywa się ona również z zachowaniem zasad poufności. 

Możesz wybrać także terapeutę w trakcie szkolenia, który jest na drodze zdobywania kompetencji do samodzielnego prowadzenia procesu psychoterapii. 

Skuteczność wielu nurtów została potwierdzona w badaniach (psychoanaliza; terapia psychodynamiczna; humanistyczno-egzystencjalna, np. Gestalt; systemowa; integracyjna; poznawczo-behawioralna). Nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych wyższości żadnego z nurtów nad innymi. Wśród czynników wpływających na skuteczność psychoterapii są m.in. kompetencje, wiedza i doświadczenie psychoterapeuty, motywacja Pacjenta i gotowość do zmiany, relacja i sojusz terapeutyczny, charakterystyka trudności osoby podejmującej terapię oraz dodatkowe czynniki zewnętrzne, jak np. wydarzenia z życia Pacjenta czy okoliczności i moment w życiu, w którym jest obecnie. 



Gabinety Mozaika
Holistyczne
Centrum Zdrowia

Adres:

ul. Orzeszkowej 2a
43-300 Bielsko Biała